Aktualności

Uroczystości ku czci Ikony Bogurodzicy "Radość Wszystkich Strapionych"

6 listopada 2019 na Górze Grabarce, jak co roku, uroczyście obchodzono święto Ikony Matki Bożej „Radość Wszystkich Strapionych” (cs. „Wsiech skorbiaszczych radost'”).


Dla tutejszej wspólnoty monasterskiej i parafialnej jest to jedno z najważniejszych świąt roku liturgicznego. Ikonie „Radość Wszystkich Strapionych” poświęcona jest bowiem cerkiew pomocnicza („zimowa”), położona na południowym krańcu monasterskiego wzgórza.

Główne uroczystości świąteczne poprzedzone były wieczornym nabożeństwem całonocnego czuwania, któremu przewodniczył biskup hajnowski Paweł. O 21 wierni mogli uczestniczyć w akatyście przed Ikoną „Radość Wszystkich Strapionych”. W świąteczny poranek o godzinie 6 rozpoczęła się pierwsza Św. Liturgia, której towarzyszyła tradycyjna już procesja do źródełka, gdzie dokonano poświęcenia wody. Głównej Świętej Liturgii o godzinie 10 przewodniczyli: arcybiskup bielski Grzegorz,  biskup hajnowski Paweł i biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście zebranych duchownych. W trakcie nabożeństwa rozbrzmiewały śpiewy chóru przyklasztornej parafii św. Marty i Marii na Grabarce.
 
W kazaniu biskupa Pawła przypomniana została historia ikony, która zasłynęła jako cudotwórcza w XVII wieku, po uzdrowieniu Eutymii, siostry patriarchy Moskwy i całej Rusi Joachima. Oryginał cudotwórczej ikony znajdował się w moskiewskiej cerkwi na Ordynce, noszącej ówcześnie wezwanie Przemienienia Pańskiego. Ikona przedstawia Bogurodzicę z dzieciątkiem na lewym ramieniu, w królewskim płaszczu, otoczoną przez tłum ludzi cierpiących i modlących się do niej o wstawiennictwo. Przy postaci Matki Bożej widoczni są aniołowie, którzy przekazują modlącym się łaski uzyskane za jej sprawą. 
 
O szczególnej czci, jaką cieszy się wśród prawosławnych ikona „Radość Wszystkich Strapionych”, świadczy duża liczba pielgrzymów, którzy przybyli na Grabarkę, by świętować uroczysty dzień wraz z tutejszą wspólnotą parafialną. Grupy autokarowe przybyły z takich miejsc, jak Białystok, Stary Kornin, Orla, Pasynki, Nowoberezowo. W uroczystościach jak zawsze licznie uczestniczyli również wierni z okolic Świętej Góry Grabarki.


------------------------------------------------------------------------------------------

MOJA ZŁOTÓWKA NA GRABARKĘ